top of page
Szukaj

Objawy depresji - cz.2 Objawy afektywne depresji

  • Zdjęcie autora: Rafał Mysiorek
    Rafał Mysiorek
  • 5 mar 2018
  • 2 minut(y) czytania

2. Objawy afektywne depresji

Symptomy depresji w wymiarze afektywnym mogą być następujące: ambiwalencja, brak źródeł satysfakcji, utrata poczucia humoru, utrata szacunku do siebie samego, poczucie braku wartości i własnej bezużyteczności, osłabienie związków emocjonalnych (apatia), obniżony nastrój, smutek, nadmierne lub nieadekwatne poczucie winy, poczucie bezsilności, podwyższona lub obniżona reaktywność emocjonalna, skłonność do irytowania się, złość, koncentrowanie się na uczuciach depresyjnych, utrata motywacji, anhedonia (brak lub utrata zdolności odczuwania przyjemności).


Typowe objawy depresji, to: przygnębienie, smutek, obniżony nastrój, poczucie pustki i bezradności. Niekiedy najbardziej widoczna jest drażliwość (szczególnie u dotkniętych depresją dzieci). Co więcej, nie wszyscy ludzie, którzy są przygnębieni, odczuwają smutek czy depresję jako taką. Mogą mówić o utracie zainteresowania tym, co ich dotychczas ciekawiło i o zaniku odczuwania przyjemności, o zniechęceniu, poczuciu beznadziejności, apatii. Nic ich nie cieszy – nawet to, co wcześniej wywoływało pozytywne uczucia, w tym – praca, wypoczynek, kontakty społeczne, seks itp. Kontakty z rodziną i przyjaciółmi, wcześniej sprawiające przyjemność, nie wydają się im już pociągające, a nawet kojarzą się im negatywnie.

Osoba chora na depresję może mieć trudności z myśleniem o czymś, co powinna zrobić, co mogłoby złagodzić depresję choćby tymczasowo. Nawet kiedy uda jej się wykonać ważne zadanie, odczuwa niewielką satysfakcję. Niektórzy ludzie w głębokiej depresji swą utratę zadowolenia porównywali do widzenia świata w czerni, bieli i szarości, bez żadnych kolorów. Według wielu badań nad dotkniętymi depresją, doświadczenie utraty zainteresowania sprawami, które dotąd uważane były za ważne, i zanik odczuwania przyjemności stanowią najpowszechniejsze cechy zespołu depresyjnego.


Chorzy żyją w stanie stałego smutku i przygnębienia. Nie są w stanie odczuwać radości, szczęścia czy satysfakcji. Bywa, że stają się zobojętniali na wszystkie wydarzenia, które toczą się wokół nich. Osoby cierpiące na depresję tracą zainteresowanie dotychczasowymi zajęciami czy hobby. Do tego dołączają się takie objawy, jak: poczucie własnej bezwartościowości i winy, uporczywe myśli na temat własnej śmierci i samobójstwa. Objawy te są bardzo poważne, dlatego ważne są skuteczne metody leczenia depresji, by je zminimalizować.

Autorzy: psycholog Izabela Gieryszewska, lekarz Marek Kozłowski, psycholog Arleta Balcerek



 
 
 

Comentários


Rafał Mysiorek

Psychoterapeuta

bottom of page